Menu
Menu

Outstanding Alumni Award

Robert "Bob" Anderson '80

2019 Inductee
Bob Anderson is the Oneida Indian Nation Visiting Professor of Law at Harvard Law School and directs the Native American Law Center at the University of Washington.

A native of Ely, Minnesota, Anderson graduated from Bemidji State University in 1980 and the University of Minnesota Law School in 1983.

For twelve years he litigated cases involving Native American sovereignty and natural resources for the Native American Rights Fund.

From 1995 to 2001, Anderson provided legal and policy advice on Indian law and natural resource issues for the Clinton administration. In 2008, he was co-lead of the Obama transition team for the Department of the Interior.

Anderson is co-author and on the board of editors for Cohen’s Handbook of Federal Indian Law. He is also co-author of American Indian Law: Cases and Commentary.

He teaches and writes in the areas of Native American, public land and water law.

Anderson is a member of the Bois Forte Band of Chippewa.

19Gala_0146
19Gala_0161

Previous Outstanding Alumni Award Winners

2010-2019

2019
Robert "Bob" Anderson '80

2018
Patrick Pelstring '76
Tom Heaviland '80

2017
Jason Edens ’07
Brian Maciej ’86
Dr. Gene Ness ’66
Dr. Dale Greenwalt ’77

2016
Tracie Curb-Crowser ’90
Mark Ploen (1980-84)
Dr. Bruce Sutor ’86

2015
Sandra (Henderson) Anderson ’82
Joseph Grabowski ’80
Roger Reierson ‘74

2014
Lori Carmichael ’86
Kirk Gregg ’81
Robert Krowech ’72
Dr. Christopher Waller ’81

2013
Tom G. Anderson ’70
Pamela Hovland ’83
Keith Johanneson (1966-69)

2012
John “Terry” Bergum ’72
Dr. James Karner ‘94
Pamela (Fladeland) Rodriguez ’76

2011
Trent Baalke ’87
Bill Hawkins ’74
Michael Roberge ’90

2010
Gary Frazier ’75
Susan (Mattson) Halena ’78
Ron Johnson ’75
R. Scott Pearson ’77
Dr. Tom Richard ’66

*indicates deceased

2000-2009

2009
Paul Hedtke ’81
Kevin Jackson ’85
Gordon Johnson ’71
Michele Leonhart ’78
Adele (Levchak) Munsterman ’74
Col. Gregg Rice USAF (Ret.) ’69
Linda (Christofferson) Shadiow ’69
David Sorensen ’72
Dr. Ranae (Erickson) Womack ’87

2008
Col. Randall Anderson ’85
Lt. Col. Mark Backlin USAF (Ret.) ’79
Dr. Leah Carpenter ’85
Linda Erceg ’90
Anthony Gramer ’70
Margaret (Sullivan) Ingison ’74
Scott Lindberg ’75
Dr. Benjamin Tsang ’71

2007
Paul Boswell ’81*
Dr. Almond Clark ’64
Dr. Hildreth McCarthy ’74
Jon McTaggart ’83
Dan Ninham ’83 & ’92
Trudy (Kocinski) Rautio ’75
Jeanne (Remick) Thomas ’64

2006
Kermit Bensen ’60 & ’70
Lorraine Cecil ’68
Dave Czarnecki ’69 & ’73*
Dr. Bruce Falk ’71
Paul Godlewski ’70
Dr. Debra Kellerman ’72 & ’75
Carol (Johnson) Russell ’74

2005
Caroline (Dahl) Andrican ’53
Col. Patrick Donahue ’72
Lynn Dorn ’72
David Gandrud ’69*
Todd Haugen ’79
William Jacoby ’70 & ’74
James Kraby ’62
Robin Mechelke ’80
Mark Paulson ’61 & ’66
Thomas Saterdalen ’64 & ’66

2004
Melanie Benjamin ’88
Dr. Daniel DeKrey ’80
Mardy Karger ’72
Rachel (Reabe) Nystrom ’76
Judge Alan Pendleton ’77
Barbara (Goehring) Stoflet ’84
Tom Welle ’72
Andrew Wells ’66
Dr. Mark Yorek ’76

2003
Roger Aikten ’73
Nancy (Berge) Bensen ’59 & ’62
Dr. Joanne Provo ’82
Michael Spry ’83
Dr. Roxanne Struthers ’84*
Lt. Gen. Thomas Waldhauser ’76

2002
Jeff Baumgartner ’77
Boyd Bradbury ’88
Lowell Scearcy ’67 & ’76
Curtis Olson ’72
Denis Sauter ’70
Jeff Wallin ’70

2001
Dr. Gene Anderson ’63
Dr. Dan Dressen ’73
Col. Doug Hendricks ’72
D. Patrick McCullough ’67
Dr. Dorothy Moore ’49*
David Ramsey ’78

2000
Dr. Steven DeKrey ’75
Dr. Clinton Moen ’69
Dennis Peterson ’79
Moses Tsang ’72
Joseph Vene ’74 & ’75
Yvonne Wilson ’85 & ’92

*indicates deceased

1990-1999

1999
John Buckanaga, Sr. ’59 *
Dr. Dale Carlson ’60
Dr. Michael Ford ’62 & ’64
Delphine (Forte) Jacobsen ’63 & ’72
Patricia Kelly ’69 & ’74
Dr. Larry Womack ’72

1998
Carl Baer III ’71
Rebecca Dawley ’77
Dr. Robert Thorson ’73

1997
Margaret (Brambrink) Engebretson ’60*
Dr. Lee Norman ’74
Ozzie Tollefson ’60

1996
Dr. Robert Aalberts ’72
Dr. James Bjornerud ’60
George Thelen ’64

1995
Dr. Ann (Moore) Flowers ’42*
Michael McKinley ’65
Dr. James Tuorila ’79

1994
Lloyd Lee ’56

1993
David Odegaard ’66

1992
Marion (Fenson) Christianson ’50 & ’71

1991
Gerald Abbott ’60
Donald Hoganson ’38*
Robert D. Johnson ’52*
Everal Vermilyea ’38*

1990
Helen Gill ’76*
Col. Gerald Green ’60 *
Ethel (Brandt) Roesch ’36*
Prof. Willis Stittsworth ’53

*indicates deceased

1980-1989

1989
Dr. Jack Miller ’56
Roxanne Nawara ’73
Dr. Perry Patterson ’48
Jack Willhite ’55 & ’63
James R. Williamson ’86

1988
Fred Schmit ’78*
John Schmit ’58*
Paul Schmit ’60*
Erna (Meyer) Schuiling ’40*
Dr. Walter Schuiling ’39*

1987
Dr. Caroline Czarnecki ’50
Dr. Herbert Fougner ’36*
Dr. Ronald Ostman ’65
Dr. Sheldon Ramnarine ’71 & ’72

1986
Bill Clark ’53*
Joseph Graba ’61
Dr. William Kirtland ’53*
Dr. Malvin Skarsten ’22*

1985
James Griggs ’70
Harvey Westrom ’57

1984
Dr. Will Antell ’59
Dr. M. James Bensen ’59
Merle Bryant ’46*
Runae (Lomen) Maloney ’70
Gary S. Olson ’50

1983
Lillian (Muckala) Ailie ’34 & ’63*
Paula (Bruss) Bauck ’42*
Robert Drake ’71 & ’80
Col. Clark Gilbertson USA (Ret.) ’72
Richard Hegre ’57 & ’59*
Dr. Royal Netzer ’27*

1982
Gail Gantz-Bergsven ’65
Dr. Richard Haugo ’61 & ’63*
Dr. Dwaine Marten ’58
Edwin Nordheim, Jr. ’41*
Virgil Prestby ’63

1981
Margaret Berg ’43 & ’60*
John Borg ’71
Susan (Chianelli) Jacobson ’71
Lillie Kleven ’37*
Dr. Elwood Largis ’65
Dr. Robert W. Olson ’62

1980
Dr. Carl Knutson ’47*

*indicates deceased

1972-1979

1979
Margaret Galloway ’35, ’37 & ’56*
Margaret Harlow ’36*
Grace Nugent ’23*
Eleanor Traut ’39*
Robert Vleck ’65*

1978
H. Wesley Balk ’54*
John Schuiling ’32*

1977
Farley Bright ’36*
George V. Goodwin ’64*
Dr. Irvin Keeler ’29*
Eleanor (Walter) Kipp ’30*
Dr. James Witham ’38*

1976
William Howe ’52
Guy D. Vena ’60

1975
Bertha Christianson ’39*

1974
Ramond Miller ’59 & ’72

1973
Dr. James Ghostley ’55

1972
George Welte ’61 & ’77*

*indicates deceased